Myšlienkové mapy sú už dlhé roky efektívnou metódou, ako si dyslektici uľahčujú každodenný život. V tomto článku sa pozrieme nato, ako to funguje, ako môžu Myšlienkové mapy s dyslexiou pomôcť – ako sa s nimi učiť, čítať ich a organizovať v nich informácie.
Čo je to dyslexia?
Dyslexia je vývojová porucha, ovplyvňujúca čítanie, hláskovanie, písanie a niekedy aj počítanie. Študenti s týmto postihnutím mávajú však často problémy aj s nasledovnými:
Čo sú Myšlienkové mapy?
Myšlienkové mapy sú vizuálne mapy, ukazujúce poprepájané myšlienky, ktoré vychádzajú z jednej hlavnej. Myšlienkové mapy používajú jedine stručné poznámky a skratky, ktoré majú mozgu len „našepkať“, aby si rýchlejšie spomenul na danú informáciu, či asociáciu, pričom využívajú farby a ľudskú predstavivosť. Dyslektikom teda môžu ponúknuť lepší spôsob ako prijať a ukladať informácie.
Na celom svete ľudia používajú Myšlienkové mapy kvôli:
Aké sú výhody Myšlienkových máp pre študentov s dyslexiou?
Myšlienkové mapy vplývajú na viacero zmyslov
Myšlienkové mapy pomáhajú s dyslexiou, pretože využívajú obrázky, farby, tvary rôznych veľkostí a symboly na zachytenie informácii tak, aby sme im ľahšie porozumeli. Na obrázku nižšie môžete vidieť porovnanie medzi obyčajným textom a Myšlienkovou mapou. Hocijakému študentovi musí byť jasné, čomu sa rozumie ľahšie a čo sa jednoduchšie číta.
Myšlienkové mapy zlepšujú koncentráciu
Veľa dyslektikov je pri pokuse zaznamenať si svoje nápady na papier rozrušených. Avšak, keď kreslia myšlienkovú mapu, neustále majú na očiach to, čo už spravili, zatiaľ čo sa môžu venovať ďalšiemu nápadu. To znižuje riziko straty sledu ich myšlienok, pretože si automaticky neustále prezerajú zvyšok svojej mapy.
Myšlienkové mapy rozkladajú informácie
Používanie Myšlienkových máp môže dyslektikom pomôcť zvládnuť väčšie množstvá informácii, pretože mapy ich rozkladajú na malé, ľahko-čitateľné kúsky. Myšlienkové mapy sú lepšie, ako škaredý, zložitý, hustý text, pretože umožňujú dyslektikom rozdeliť si komplexný problém na jednoduché, vizuálne objekty, ktoré môže použiť hocikto.
Myšlienkové mapy nápady a myšlienky usporadúvajú
Ďalšia super vec na používaní Myšlienkových máp ako pomoci dyslektikom je to, že dávajú tvojim myšlienkam formu. Keď si pripravuješ esej, nápady v Myšlienkovej mape môžu byť prerobené do bežnej „lineárnej“ formy.
Ako ti môže pomôcť kniha Poraz Školu! 2.0, ktorej súčasťou je návod na používanie Myšlienkových máp s dyslexiou?
S knihou Poraz Školu! 2.0 sa naučíš vytvárať si svoje vlastné Myšlienkové mapy veľmi rýchlo a jednoducho. Návod ako nato ti prezradí:
Choď a stiahni si ukážku knihy Poraz školu!2.0 tu.
Získaj týchto 11 trikov, ktoré mne pomohli
učiť sa rýchlejšie
sústrediť sa na učenie
a plynulo rozprávať v cudzích jazykoch
Stiahni si e-knihu Poraz školu! a začni zlepšovať svoje učenie ešte dnes!
Hneď ako napravo vložíš tvoje meno Pridaj sa k vyše 5000 luďom, ktorí sa už dnes učia rýchlejšie.
|