MENU

Ako myslíme


3 poznatky o tom, ako myslíme.

Keď si nevedel rozprávať, keď si nepoznal slová, nevedel čítať, na čo si myslel? Na pocity, ktoré si mal, keď si sa hral s vecami. Keď si lozil po zemi, pokreslil stenu, dostal šalát, dostal na zadok, zjedol húsenicu? Na pocity. A na obrazy, na zvuky, na chute, na dotyky všetkých tých vecí. Asi hlavne na obrazy.

Väčšina ľudí myslí v obrazoch.

NIE V TEXTOCH!!!

A ako nás učia???

Tu máš, zober si knihu, prečítaj si ju a nabifli sa ju do skúšky!

Fakt super vzdelávacia metóda. Ani sa nečudujem, prečo je Slovensko také úspešné všade v zahraničí a prečo vyhrávame všetky študentské a vedomostné súťaže medzinárodné.

 

Myslíme v obrazoch, zvukoch, pocitochemóciách.

Ešte stále neveríš?

Spomeň si na nejakú situáciu, ktorá bola pre teba výnimočná. Napríklad keď si si pod stromčekom našiel vysnívaný darček. Alebo keď si bol na prvom rande. Čo máš v hlave? TEXT, KTORÝ TU SITUÁCIU POPISUJE??? Alebo obraz vianočného stromčeka, alebo v ušiach vianočnú koledu, alebo vôňu smaženého kapra? Alebo všetko dokopy?

Posledný krát to zopakujem:

Myslíme v obrazoch, zvukoch, pocitoch a emóciách.

Druhý poznatok je, že nemyslíme lineárne. Lineárne je tak, ako je písaný text. Zľava doprava. Alebo sprava doľava, ak je niekto Arab. My myslíme v sieťach, v štruktúrach

.

V mysli máme jeden bod a od neho nám myšlienky smerujú raz tam, raz inam, potom sa k tomu bodu vrátime, potom zasa inam, odtiaľ skok znovu inam. Pozri sa na neuróny, ako sú medzi sebou poprepájané. Svojím tvarom niečo takéto vlastne pripomínajú.

xmind-map-cista-mysel xmind-map-chaos-v-hlave

xneuron-1 xneuron-siet

Ako keby tie myšlienky preskakovali z jedného neurónu na druhý.

Chce to zapojiť trochu kreativity. Skús si predstaviť tie elektrické impulzy ako myšlienky. Preskakujú z jedného neurónu na druhý. Ako myšlienka od myšlienky k myšlienke.

 

Tvoje nevyužité možnosti

Je málo známy fakt, že vedomá myseľ spracúva približne 15 bitov informácií za sekundu (operačná rýchlosť cca. 15b/s), pričom nevedomá myseľ spracúva približne 70 až 80 miliónov bitov informácií za sekundu (operačná rýchlosť cca. 70 – 80Mb/s).

Teoreticky je nevedomá myseľ schopná spracovať až 5 milión krát väčší, alebo rýchlejší tok informácii ako vedomá myseľ. Za rovnaký čas.Čo všetko toto v praxi znamená?

Že tvoja podvedomá myseľ je kurevsky rýchla. Viac, ako si tvoje pomalučké, slimačie vedomie môže byť ochotné priznať. Smola, tak to funguje.

Vďaka tomu môžu fungovať viaceré techniky zrýchleného učenia.

 

Princíp ružového slona.

Ako som písal v článku o princípoch efektívneho učenia, nejde na niečo nemyslieť. Vieme len na niečo myslieť. Akonáhle si skúsiš vyprázdniť hlavu, tvoja myseľ sa aj tak bude sústrediť na nejakú vec. Na tvoje dýchanie, na tmu pred tvojimi očami.

Akonáhle si začneš hovoriť, že sa nevieš učiť a učenie je nudné, tak z toho zrovna efektívne učenie nevyčaruješ.

Ale ak si začneš dokola opakovať, že učenie je zaujímavé a že by si to mohol skúsiť a že sa vieš veľmi rýchlo niečo naučiť, tak ti v hlave nezostane miesto na iné myšlienky. Vedome si ich vytesníš z hlavy.

Máš za deň 25000 myšlienok. A je JEDINE na tebe, ako s nimi naložíš. Ak hodinu rozmýšľaš nad tým, ako sa ti nechce pustiť sa do učenia, ktoré trvá pri plnom sústredení sa nanajvýš 20 minút, tak sa skús najprv ísť naučiť. Potom budeš mať hodinu voľného času a budeš ho môcť zabiť rozmýšľaním nad tým, aké bolo to učenie nudné…

Prečo je to princíp ružového slona?

O tom píšem v knihe Poraz školu! Stiahni si ju zadarmo a zisti. Prečo je to ružový slon.

xpink-elephant

 

Príbuzné články:

 

Ebooky:

 



Návrat na homepage Ako sa učiť