MENU

Ako sa učiť 12 praktických spôsobov ako sa naučiť všetko od literatúry až po jadrovú fyziku


Ako sa učiť? Skús sa vžiť do tejto situácie.

Máš sa niečo naučiť. Možno sa to chceš naučiť. Možno len musíš…

Chceš to mať skôr za sebou. A chceš sa to naučiť tak, aby si si to trvalo pamätal.

S tým ale býva problém. Všetci to poznáme.

Je fajn vedieť, ako sa učiť. Môžeš sa tak učiť omnoho rýchlejšie. A lepšie si pamätať.

Je toto tvoj cieľ?

Poďme na to.

1 – používaj pamäťové techniky

Zlepši si pamäť.

Toto je najdôležitejší spôsob ako sa učiť, takže to dávam na začiatok. Možno ti v škole hovorili, aby si si pred učením vyvetral. Ale to ti ani zďaleka nepomôže učiť sa tak, ako niektoré pamäťové techniky.

Čo to je?

Sú to rôzne spôsoby, ako sa môžeš učiť niekoľkonásobne rýchlejšie. Majú možno divné názvy. Ale dôležité je, že fungujú. Posúď sám.

  • Myšlienkové mapy. Iný spôsob zapisovania si myšlienok. Mapy ti pomôžu zorganizovať si poznámky, spraviť si prehľad vo svojich myšlienkach. Učí sa s nimi jednoduchšie, účinnejšie a hlavne príjemnejšie. Prečítaj si, ako sa s nimi môžeš učiť rýchlejšie. Viacej tu.
  • Rýchločítanie ti umožní čítať 2x rýchlejšie už po niekoľkých minútach tréningu. Po niekoľkých hodinách je možné aj 5x rýchlejšie čítanie. Kedy sa toto zíde? Na to si asi vieš odpovedať… Nauč sa rýchlejšie čítať tu.
  • Mnemotechnické pomôcky. Blbý názov pre väčšinu ľudí. O to efektívnejšia technika s takmer nekonečnými možnosťami využitia. Ako sa učiť s mnemotechni… s týmito jednoduchými nástrojmi?
  • Pamäťové paláce ti umožnia doslova vytvoriť si vo svojej hlave budovy, mestá a cesty, do ktorých si budeš môcť ukladať stovky, aj tisícky, údajov. Do dlhodobej pamäte. Bleskovo. Ako sa učiť s pamäťovými palácmi nájdeš tu.
  • Pamäťové šuplíky. Bolo by super mať v hlave miesta, na ktoré by si si mohol uložiť veci a zároveň by si vedel, kde si ich presne uložil? O tom sú pamäťové šuplíky. Výborný spôsob, ako sa učiť. Čítaj viac.

Posledné štyri techniky sú založené na tvojej vlastnej predstavivosti. Je to najlepší spôsob ukladania si informácii do pamäte, čiže učenia sa. Tým, že si tvoje vytúžené vedomosti predstavíš a prežiješ s nimi nejaký príbeh, uložia sa ti do pamäte aj 10x lepšie a rýchlejšie. Ako keby si si len mŕtvo čítal text. Ako sa učiť 1 – hotovo.

2 – uč sa podľa paretovho princípu.

Za 20% času sa vieš naučiť 80% vecí. To hovorí paretov princíp. V praxi to tak funguje. Za menšinu času sa naučíš väčšinu vecí.

Skús teda učenie nesiliť. Radšej odlož zvyšok na neskôr. Alebo sa naň vykašli. Z vlastnej skúsenosti viem, že keď som sa naučil základ a nechal som si ho odležať v hlave, tak som sa zvyšok vedel doučiť omnoho rýchlejšie.

Začni sa učiť to, čo ti ide najlepšie. To, čo ti dáva najväčší zmysel. Až potom sa uč zvyšok. Za kratší čas sa naučíš väčšinu.

Takýmto spôsobom sa môžeš učiť na jednotlivé skúšky, ale taktiež aj počas celého roka. Ja som sa učieval tak pol hodinu – až hodinu týždenne a mal som na vysvečku jednotky a dvojky. Ako som to spravil? O tom je kniha Poraz školu!

Podľa mňa je toto najdôležitejší princíp ako sa učiť rýchlo a efektívne. Netráp sa s detailmi.

3 – sprav z učenia zážitok. Využi zážitkové učenie vo svoj prospech.

Skutočne sa niečo naučíš robiť až vtedy, keď si to vyskúšaš. O tom jezážitkové učenie. Že zažiješ to, čo si sa doteraz učil len teoreticky. Takže sa skúšaj predtým, ako ťa bude skúšať učiteľ.

Klaď si otázky, ktoré by ti mohol klásť profesor a skúšaj na ne odpovedať.

Vži sa do situácie, že už to vieš a predstav si, že to niekomu ideš vysvetliť. Tak si ujasníš v hlave mnohé informácie.

Sprav z učenia zaujímavú chvíľu. Vždy vyskúšaj niečo nové. Čo nové?

  • Nové miesto
  • Novú polohu na sedačke
  • Nový zošit
  • Nové zvýrazňovače
  • Novú techniku učenia
  • Nového otroka, ktorý ti bude držať knihy
  • Nové asociácie na veci, ktoré si budeš chcieť zapamätať

Niektoré veci sa nejde naučiť len tým, že si o nich budeš čítať. Skutočné vedomosti získaš tak, že ich budeš využívať v praxi. Toto platí špeciálne pre hru na hudobné nástroje, pre tance, pohyby. Ale taktiež pre matematiku, chémiu a ďalšie predmety, kde potrebuješ počítať. Ako sa učiť hrať na hudobné nástroje ťa asi zatiaľ nenaučím. Ale matika sa dá učiť takto.

Mnohokrát som sa skúšal naučiť sa to len tým, že som si čítal a ukladal do pamäti vzorce. A väčšinou som sa sklamal. Ako sa učiť matematiku a fyziku? Počítaním.

 

4 – využi to, ako funguje pamäť. Nebojuj proti nej.

Ľudská pamäť funguje na základe určitých princípov. V škole ti možno povedali o tom, že keď si niečo vyfarbíš, tak si to zapamätáš 2x lepšie. A že keď si sa nenaučil na skúšku tie blbosti, čo ťa nebavili, tak máš zlú pamäť.

Ani jedno, ani druhé, nie je pointa fungovania pamäte. Prečítaj si, ako funguje, a zisti, že každý človek môže mať lepšiu pamäť.

Ako sa učiť s využitím poznatkov o pamäti?

O tom je kniha Poraz školu! Prihlás sa na odber tipov a trikov a príde ti zadarmo. Ako funguje pamäť je jedna z kapitol knihy. Okrem toho sa v nej dozvieš mnoho praktických situácii, v ktorých sa to dá uplatniť.

 

5 – najprv sa uč to, čo ťa baví. Potom zvyšok.

Znovu paretovo pravidlo. Nemá pre teba zmysel, aby si sa snažil učiť sa najprv to, čo nejde. Akurát budeš frustrovaný z toho, že si sa nič nenaučil. Nerád to hovorím, ale asi máš len obmedzené množstvo energie. Využi ho na to, v čom si dobrý.

Môžeš to aplikovať na jednotlivé skúšky a testy, ale aj celkovo vo svojom živote. Nájdi si to, čo ti najlepšie ide a tomu sa venuj naplno. Na ostatné sa vykašli.

Áno, ja viem. Škola ťa núti študovať všetko možné a hlavne to, čo ťa baví najmenej. Na to je tu tento web a moje rady. Môžeš to mať z krku rýchlejšie, ako sa nazdáš. Čítaj ďalej.

 

6 – Ako sa učiť efektívne – testuj. Testuj, čo ti funguje a čo ti nefunguje.

Každý sme iný.

Niekomu je lepšie učiť sa nahlas, niekomu je lepšie, keď si text viac rázy prečíta v duchu. Jožinátorovi je lepšie si kresliť myšlienkové mapy. Mne je lepšie si ukladať do pamäťových palácov. Niekomu zas môžu viac vyhovovať pamäťové šuplíky.

Niekomu je lepšie učiť sa v noci, niekomu hneď po škole. Niekomu ráno pred písomkou. Vyskúšal som všetky tri možnosti. Ako to dopadlo?

Môj názor: veci do školy sa neučiť vôbec 🙂

Späť do reality.

Testuj, čo ti funguje. Skúšaj nové veci. Možno máš teraz svoj spôsob učenia. Ale stavil by som sa, že exituje nejaký lepší spôsob, ako sa učiť. Nájdi ho. S tým súvisí nasledujúci bod.

 

7 – nájdi si to správne prostredie na učenie, správne jedlo a pitie a hudbu

Ďalší z mýtov rýchleho učenia, čo sa bežne hovorí v škole:

Najlepší spôsob ako sa učiť, je vybrať si jedno miesto na učenie a učiť sa tam.

Je síce v ľudskej prirodzenosti si asociovať miesta s charakteristickými činnosťami. Ale ak si mal doteraz na učenie jedno svoje miesto, tak ho máš najskôr spojené s pocitmi ako je nuda, úzkosť, možno hnev. Ja som to tak mal. A myslím, že aj mnoho ďalších študentov, ktorí sa pri učení nudili, nevedeli ako sa učiť a hnevali sa na svojich učiteľov.

Nevidím nič zlé na tom, aby si mal viacero miest na učenie sa. Ja sa rád učím v záhrade. Taktiež sa rád učím v posteli. Aj keď podľa poučky je posteľ zlé miesto, pretože v nej má človek tendenciu zaspávať. Testuj.

Nemôžem sa napríklad dlho učiť skrčený pri normálnom stole. Bolí ma z toho brucho. Pritom je to obvyklé miesto na učenie sa.

Skús si nájsť také miesto, v ktorom ťa nikto pri učení nebude vyrušovať.

  • Knižnica
  • Obývačka, keď nie je nikto doma
  • Tvoja izba
  • Trieda po skončení vyučovania
  • Jazero

Taktiež často počujeme, že by sme pri učení nemali jesť a piť. Ale naopak, vhodne vybratá strava môže pri učení pomôcť. Samozrejme, že nepomôže toľko, čo tridsať miestny pamäťový palác, ale trochu hej. Dávam prednosť jablkám. Jednoduché cukry, rýchla energia pre mozog. Na pitie pijem vodu, alebo džús.

Iná situácia je, keď si pod stresom o piatej ráno, tri hodiny pred skúškou. To žer a pi všetko, čo si myslíš, že ti môže pomôcť zostať ešte chvíľu hore a prežiť nasledujúci deň. Podľa možnosti sa vyhni kombinácii jogurty a alkohol.

Je logické, že pri lepšom svetle viac vidíš. A že pri otvorenom okne je vyvetraný vzduch. Tak si otvor okno a založ oheň.

Ak je teplejšie, tak sa vyber učiť von, do prírody. Do parku, alebo do záhrady. Svetlo máš zadarmo a ešte máš k tomu aj dobrý pocit.

Na záver tejto rady je hudba. Počúvaš pri učení hudbu? Podľa odborníkov to nie je práve najlepšie. Pretože pesničky ti môžu narúšať tvoju koncentráciu. Iná vec je samozrejme, keď sa na pesničkách učíš cudzí jazyk. Ako sa učiť s pustenou hudbou?

Moje tri rady:

1. Ak vo vedľajšej izbe zúri občianska vojna, pusti si hudbu aj nahlas. Je lepšie počúvať niečo, na čo si zvyknutý, čo má svoj pravidelný rytmus a čo poznáš, ako nepredvídateľné zvuky živočíšneho boja o moc.

2. Mne je najlepšia hudba bez textu. Niečo inštrumentálne. A trochu tichšie, ako keď to počúvam normálne. V noci to nepotrebujem, cez deň je mi to prirodzenejšie. Testuj.

3. Vyčleň si vždy jednu hudbu na učenie. Vytvoríš si spojenie tých pesničiek a učenia. Akonáhle potom začuješ túto hudbu, tak ti bude prirodzenejšie ísť sa učiť.

 

8 – Rozhodne pri učení vypni facebook. Buď sa sústredíš na jedno, alebo na druhé.

Ja viem, chceš byť v kontakte s kamarátmi. Chceš si silno kontrolovať, že či ti niekto nejalkol tvoju fotku. Chceš sa do toho dívať, aby si sa nemusel ísť učiť. V konečnom dôsledku ale zistíš, že si sa nič nenaučil, nikto ti poriadne nepísal a vlastne si neaktívne premrhal svoj čas.

Odíď aj s učením do inej miestnosti. Do prírody, do záhrady. Sústreď sa naplno najprv na jedno a potom na druhé. Podľa odborníkov by si tak mal mať lepší pocit. Každopádne sa tak aspoň niečo naučíš.

Ak by si niekedy prišiel na kreatívne riešenie, ako sa učiť efektívne a rýchlo pri zapnutom facebooku, tak daj určite daj vedieť. Aj ja by som to chcel…

 

9 – navštevuj občas školu a občas dávaj pozor na hodinách a píš si poznámky. Nie je nevyhnutné.

Pre niektorých toto nie je žiaden problém. Preto budem písať pre takých, ako som ja.

Ak bývaš chorý, alebo „chorý,“ tak je fajn byť prítomný aspoň občas na niektorých hodinách. Čím väčšieho počtu hodín sa zúčastníš, tým máš väčšinou lepší vzťah s učiteľom. A vieš si vybrať termíny svojich odpovedí.

Keď na hodinách dávaš pozor, tak si aspoň niečo zapamätáš. Ľahko sa hovorí, ťažko sa realizuje. Ak je ti toto neprirodzené, tak nezúfaj. Stále môžeš mať lepšie výsledky, ako tí, čo majú pravidelnú dochádzku. Aj za menej času.

 

10 – získaj kvalitné poznámky

Ako sa učiť, keď žiadne poznámky nemáš?

Ak nesplníš predchádzajúci bod, tak si nájdi kamarátov, od ktorých získaš potrebné poznámky. Mne sa osvedčilo ôsmy bod úplne vynechať. Učil som sa len z poznámok druhých ľudí.

Vždy sa ku mne nejaké poznámky dostali. Pýtaj sa viacerých ľudí. A hlavne sa nepýtaj takých, ako si ty. Najskôr ti nič nedajú.

Osobne nevidím dôvod si písať v škole poznámky, ak ich môže za mňa napísať kvalitne niekto iný. Má to svoje nevýhody. Ale ak sa jedná o učenie sa „školských vecí,“ tak je mi to celkom jedno.

 

11 – píš si prehľadné poznámky. Najlepšie na notebooku.

Keď sa chcem naozaj naučiť niečo, čo ma baví, vtedy si už poznámky píšem. Najjednoduchšie sa mi píšu do notebooku.

Stretol som sa s ľuďmi, ktorí namietali, že či si takto stíham písať poznámky. Ak neďatlujem, tak stíham. Super spôsob, ako písať na počítači až 3x rýchlejšie je v Poraz školu!. Vyskúšaj a uvidíš sám.

Posledné dni, kedy som si ešte na hodinách písaval poznámky, som sa stíhal hrávať zarovno s písaním poznámok. Prípadne vybavovať nejaké konverzácie cez facebook.

Ako sa učiť s notebookom? O tom je jedna sekcia knihy Poraz školu!

 

12 – Stiahni si napravo e-booky zdarma

Zadarmo dostaneš moju knihu Poraz školu!, k nej Rýchlokurz kreatívneho učenia a 11 dielny e-mailový kurz „Tipy a triky ako sa učiť rýchlejšie“

 


Získaj týchto 11 trikov, ktoré mne pomohli
učiť sa rýchlejšie
sústrediť sa na učenie
a plynulo rozprávať v cudzích jazykoch

Stiahni si e-knihu Poraz školu! a začni zlepšovať svoje učenie ešte dnes!

Hneď ako napravo vložíš tvoje meno
a e-mail, bude e-kniha Poraz školu! zaslaná na tvoju adresu.

Pridaj sa k vyše 5000 luďom, ktorí sa už dnes učia rýchlejšie.

 

sipka

 

Príbuzné články:

 

Ebooky:

 



Návrat na homepage Ako sa učiť