Pravdepodobne si sa stretol s týmto výrokom. Ja sa s ním stretávam úplne stále. Musíš sa to učiť, nikdy totiž nevieš, kedy sa ti to zíde.
Ale to nevieš u ničoho!!!
To nevieš u žiadnej veci. Ale ty sa jednoducho nemôžeš naučiť VŠETKO.
Keby si vedel, tak…
Máš len jeden čas. Jedno, veľmi obmedzené množstvo času. A potrebuješ sa naučiť veci, ktoré môžeš využiť. Ktoré môžeš reálne, skutočne, vo svojom živote využiť. Nie sprostosti, ktoré potom zabudneš a z ktorých nakoniec vôbec nič nebude.
Na jednej strane vidíš, kam svet smeruje. Sám vidíš, že rýchlosť zmien sa zvyšuje. A že nevieme povedať, čo bude o 5 rokov a absolútne netušíme, čo bude o 15 rokov. Ale my tu budeme žiť pri dnešných a budúcich technológiách ešte mnoho, mnoho rokov.
Na druhej strane sú tu ľudia, rodičia a väčšinou teda starší ľudia, ktorí tvrdia, že sa máš učiť to, čo je v škole, lebo to niekedy budeš potrebovať.
Ignoruj ich!
Prikýv hlavou, ale ignoruj všetky tieto tvrdenia. Uč sa to, čo má význam. Ak má pre teba význam sa naučiť tie blbosti, tak sa ich uč.
Asi chceš argumenty. Chceš argumenty?
Tvoji rodičia, strýko čo to s tebou myslí dobre, tvoja mamka, mamka tvojej mamky a jej mamka vyrastali v totálne odlišnom svete. Vyrastali vo svete, kde sa naozaj dali uplatniť vedomosti získané na vysokej škole. Kde sa reálne dali uplatniť vedomosti získané dokonca aj na strednej škole.
1
Kým kedysi len malé percento stredoškolákov šlo na vysokú školu, dnes sa tam hrnie vyše polovica. Vysoká škola sa teda nestáva zárukou dobrej práce, dobrej kariéry a ani dobrého zárobku. Mnoho vyštudovaných mladých ľudí je nezamestnaných.
2
Dnes sa v práci ďaleko viac hľadí na vlastnosti ľudí. Samozrejme, naberá sa podľa titulov. Ale na tie lepšie pozície musí človek vedieť aj niečo viac ako to, čo ho naučili v škole. Za komunistov to tak nebolo. Kto mal titul, ten bol vážený. Ale ono to tak bolo naozaj, lebo titul mali len tí najlepší. Dnes má titul hocikto. Ale väčšinou to nie je záruka ničoho.
3
A hlavne. Na čo sa skoro nikto nedíva: zamestnanci v práci využívajú stále menej a menej znalostí, ktoré sa naučili vo formálnej škole (základka, stredná, výška).
Profesor z Carnegie-Mellon University Robert Kelley zisťoval u zamestnancov, akú časť faktických znalostí potrebných k výkonu svojich povolaní nosia so sebou v hlave.
Čiže to nie je tak, že to, čo sa naučím v školách, to si potom budem so sebou nosiť v hlave celý život a niekedy to predsa využijem.
Je to o tom, že si nájdem informácie, získam ich, naučím sa to a potom sa budem musieť naučiť niečo nové. A potom znovu niečo nové, pretože sa to všetko bude meniť. Tu je jedno z riešení naučiť sa učiť.
Dnes je potrebné vedieť posúdiť relevantnosť informácii. Či je to pravda. Ktorá informácia má väčšiu váhu, ktorá je menej dôležitá. Nájsť kreatívne riešenia. Vedieť miesta a stránky a knihy, kde sa nachádzajú riešenia pre problémy. Mať skúsenosti a nie vedomosti. Vedieť postupy a nie teóriu.
Skrátka, vedieť veci v praxi aplikovať.
A otázka rečnícka: Ak to bolo v roku 2006 predpokladané na menej ako 10%, kde to bude v roku 2016? Kde to bude v roku 2026? A v roku 2056? My tam budeme musieť žiť… A mnohí budeme o 30-40 rokov pracovať, nakoľko vek odchodu do dôchodku sa s rastúcou dĺžkou života bude tiež predlžovať…
Získaj týchto 11 trikov, ktoré mne pomohli
učiť sa rýchlejšie
sústrediť sa na učenie
a plynulo rozprávať v cudzích jazykoch
Stiahni si e-knihu Poraz školu! a začni zlepšovať svoje učenie ešte dnes!
Hneď ako napravo vložíš tvoje meno Pridaj sa k vyše 5000 luďom, ktorí sa už dnes učia rýchlejšie.
|