MENU

Veci, ktoré si o prokrastinácii nevedel


 

Prokrastinácia je odkladanie vecí na neskôr. Máš sa ísť učiť, ale miesto toho skysneš na facebooku. Máš ísť vyvenčiť psa, ale miesto toho skončíš na facebooku a pes ti počúra koberec. U nás sa prokrastinácia nazýva lenivosť. Teda ako sa zbaviť lenivosti? ?

Môžeš si hovoriť, že lenivosť je hriech a viniť sa za to, ale to ti ani náhodou nepomôže. Mne to moja mamka hovorievala stále. A bol som rovnako lenivý. Akurát som sa cítil blbo, lebo som mal pocit viny. Za niečo, za čo som priamo ja sám nemohol.

Štatisticky povedané, ak čítaš tento článok, tak je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že tam na teba niečo dôležité čaká. Kanadský profesor Piers Steel, sám chronický prokrastinátor (blbé slovo, viem), strávil desať rokov výskumom o tom, čo to vlastne prokrastinácia je a prečo to robíme. Asi to malo trvať kratšie, ale niečo mu do toho prišlo.
Rovnica prokrastinácie je zhruba takáto:

Z = H * V / N * O

Z – záujem o činnosť
H – hodnota, ktorú získaš, keď činnosť dokončíš
V – tvoja viera v to, že to môžeš zvládnuť
N – naliehavosť, alebo dostupnosť záležitosti
O – náchylnosť na odkladanie vecí

 

Praktický príklad prokrastinácie

Máš sa ísť učiť na veľkú skúšku.

Priama hodnota je takmer nulová, nezískaš tým skoro nič. Učíš sa na škole úplné hovadiny, ktoré v praxi nebudeš potrebovať. Takže 4.

Neveríš, že sa to naučíš, nemáš poznámky, nechodil si do školy a nevieš, ako sa učiť. Takže 3.

Naliehavosť je malá, pretože vieš, že máš na to celú noc. Takže 3.

Náchylnosť na odkladanie je dobre vysoká, pretože pri takom nudnom učení ťa vie vyrušiť úplne hocičo. Takže 10.

Podľa vzorca vyjde záujem o učenie zhruba 0,4.

 

Na druhej strane je tu možnosť prokrastinovať a čítať si články o tom, ako sa učiť rýchlejšie. Alebo pozerať novinky na facebooku. Hodnota je ďaleko vyššia, aspoň 20.

Viera v to, že to vydržíš robiť 10 hodín vkuse je určite väčšia. Teraz je to výzva, aspoň 20.

Dostupnosť je tiež vyššia, lebo si už tu, takže znovu 20. Pravdepodobne máš v inej karte facebook už otvorený.

A náchylnosť na odklad? Pokiaľ ťa niekto nevolá na party, tak je to 1.

20*20/20*1 = 20. 50x väčší záujem ísť prokrastinovať a vykašlať sa na učenie.

 

Ako z toho von?

Ak by si takto porovnával nudnú činnosť so zaujímavými, tak ti vyjde nekonečný rad činností, ktoré by mohli byť zaujímavejšie ako to, od čoho sa snažíš odísť.

  • Skús to radšej porovnávať s niečím menej zaujímavým, daj si možnosti. Ísť čistiť záchody kefkou, alebo ísť do mesta vybaviť to už.
  • Umelo si zvyšuj hodnotu tvojej činnosti a vzbuď v sebe pocit naliehavosti. Ako na to, budem písať v knihe Poraz školu!2.
  • S tvojou vierou nič neurobím. Len si skús spomenúť na to, kedy si v živote prekonal nejaký problém. Dúfam, že si v živote niekedy prekonal nejaký problém. Si schopný prekonať aj tento?
  • Náchylnosť na odkladanie je zvyk. Ale aj náchylnosť vykonávať činnosti hneď teraz je zvyk. Teraz máš pravdepodobne veľkú náchylnosť prokrastinovať. Ak sa budeš postupne viac a viac nútiť vykonávať činnosti okamžite, tak si časom vybuduješ svoj vlastný zvyk.
  • Zbav sa všetkého, čo ťa vyrušuje. Vypni počítač, vypni facebook. Vypni telefón. A potom sa choď učiť.
  • Povedz si, že predtým, ako pôjdeš úplne prokrastinovať, spravíš aspoň niekoľko malých častí celej roboty. Toto som použil napríklad teraz, pri písaní článku. Že napíšem aspoň kostru. Ani neviem ako a napísal som polovicu článku.

 

Ja som taktiež chronický prokrastinátor. Ak mám niečo spraviť, tak si viem vždy nájsť kopec výhovoriek a kopec iných činností, ktoré sú mi príjemnejšie. A to dokonca aj vtedy, keď viem, že už naozaj musím nejaký článok na web napísať.

Keď som šiel písať tipy, ako sa učiť, tak som strašne prokrastinoval. Pozeral som si obrázky na memebase.com a 9gag.com a zakaždým som si hovoril, že šak to má čas. Potom som vstal, šiel som na WC a už keď som sa vracal naspäť do izby, tak som už rozmýšľal nad článkom. Bolo mi jednoduchšie vypnúť jednu aj druhú stránku a ísť robiť.

  • Ak sa nevieš odhodlať vstať, tak skús odísť kvôli niečomu inému. Najesť sa. A prejsť na iné myšlienky.

Keď som šiel písať článok o tom, ako sa sústrediť, tak som hral Starcraft. A nič nepomohlo. Najprv som musel dohrať. Možno by mi pomohlo, keby som si uvedomil hodnotu, ktorú ten článok vytvorí. Nuž…

  • Niekedy nezostáva nič iné, iba minúť všetky ostatné možnosti. A spraviť ich čo najrýchlejšie.

 

Bežná chyba pri prokrastinácii

Ľudia vinia nástroje. Že za prokrastináciu môže facebook. Že za to môže youtube, 9gag, alebo články o tom, ako sa učiť. A mnohokrát to myslia úplne seriózne. Že facebook kradne ľuďom čas.

Nekradne, ľudia si čas kradnú sami. Aj keď si to nikto nechce priznať.

Lenže každý má svoju slobodnú vôľu. A tvrdiť niečo iné by znamenalo degradovať ľudí do pozície zvierat. Máš svoju slobodnú vôľu, teda dúfam…

 

Problémy so slovom lenivosť a lenivec

Prečo som v tomto článku nepoužíval slová ako lenivosť a miesto toho dlhšiu formu – prokrastinácia?

Pretože to nie je to isté. Ľudia si mýlia fyzickú lenivosť, ktorá dala vzniknúť miliónom vynálezov (je to veľmi pozitívna vlastnosť), s lenivosťou psychickou – prokrastináciou. Ktorá nedáva vzniknúť ničomu. Ľudia majú ale tendenciu pchať oba druhy lenivosti do spoločného košíka.

Pretože so slovom lenivosť máme asociovaných strašne veľa predsudkov a zlých vlastností. Slovo prokrastinácia až tak nepoznáme.

Ak by som napísal – som chronický lenivec, tak by to vyznelo úplne inak, ako som chronický prokrastinátor. Pri prvom si povieš, že som magor a tak mi treba. Pri druhom so mnou súcitíš.

Od malička nám bolo vyčítané, že lenivosť je hriech a že komu sa nelení, tomu sa zelení. Jediný návod, ako sa lenivosti zbaviť, bolo na slovo poslúchať to, čo nám rodičia/škola/autority kázali. Dobrá blbosť.

Taktiež mnohí ľudia neveria v to, že by sa lenivosti mohli zbaviť. Ak si niekto myslí, že je lenivý, tak už ho o opaku najskôr nepresvedčí nikto.

 

Jeden fakt na záver

Prokrastinácie sa najskôr nikdy úplne nezbavíš. Do veľkej miery sa to dá. Vybuduj si zvyk robiť veci hneď. Aspoň tie, ktoré sa ti dajú robiť hneď. A skús sa krátkodobo motivovať, keď už musíš ísť do nejakej činnosti, do ktorej sa ti nechce.

 

Ak sa ti tento článok páčil, zdieľaj ho na facebooku 😉


Získaj týchto 11 trikov, ktoré mne pomohli
učiť sa rýchlejšie
sústrediť sa na učenie
a plynulo rozprávať v cudzích jazykoch

Stiahni si e-knihu Poraz školu! a začni zlepšovať svoje učenie ešte dnes!

Hneď ako napravo vložíš tvoje meno
a e-mail, bude e-kniha Poraz školu! zaslaná na tvoju adresu.

Pridaj sa k vyše 20 000 luďom, ktorí sa už dnes učia rýchlejšie.

 

sipka

 

Príbuzné články:

Ebooky:



Návrat na homepage Ako sa učiť