MENU

Rýchločítanie – mýty a fakty


 

Mýtus 1 – rýchločítanie je len rýchle čítanie.

Rýchločítanie je nielen rýchle, ale aj efektívne čítanie. Predovšetkým efektívne. Nie je to len o tom, že si rýchlo prejdeš text a hurá, celé sa mi to uložilo do hlavy a teraz to budem vedieť. Blbosť.

Čo je teda rýchle a efektívne čítanie?

Rýchločítanie je súhrn viacerých jednoduchých princípov, ktoré v praxi veľmi dobre fungujú.

  1. Začínaš čítať riadok až druhým, alebo tretím slovom. Končíš riadok predposledným slovom. Ak je v riadku desať slov, tak ušetríš aj štvrtinu času.
  2. Čítaš naraz niekoľko slov. Rozšíriš si zorné pole a vieš tak čítať niekoľko slov naraz.
  3. Zvyšuješ rýchlosť pohybu očí. Až teraz je to rýchlejšie čítanie.
  4. Striedaš rýchlosti a postupne trénuješ vyššie obrátky rýchlejšieho čítania.
  5. Vynechávaš detaily. Sústredíš sa na dôležité časti. Preskakuješ slová, ktorým nerozumieš. Ich význam si vieš vydedukovať z textu okolo.
  6. Si viac sústredený, ako pri klasickom čítaní.
  7. čítaš bez vyslovovania. Nie si obmedzovaný rýchlosťou rozprávania.

Takto vieš behom veľmi krátkej doby zvýšiť svoju rýchlosť čítania aj dvoj – trojnásobne.

Mýtus 2 – text, ktorý som čítal 20x, som prečítal rýchlosťou 2000 slov za minútu. Som borec.

Je úplne jedno, ako rýchlo čítaš text, ktorý si predtým videl niekoľko krát. V praxi to nemá žiaden význam. Preto si robiť ustavičné testy čítania na rovnakom texte je úplný nezmysel. Samozrejme, že niečo prečítaš na druhý krát rýchlejšie, ako na prvý. Na to nepotrebuješ rýchločítanie.

2000 slov za minútu je možných. Ale chce to tréning. A pravidelne tak rýchlo čítať. Jedno obdobie som bežne čítaval 1500 slov za minútu. Potom som prestal čítavať a keď som znovu začal, tak som mal problém sa na tú úroveň dostať.

Pre niekoho môže byť problém vyskúšať všetky techniky rýchločítania a celé rýchločítanie pochopiť. Jeden účinný návod nájdeš v knihe Poraz školu!

Mýtus 3 – stačí si knihu tri krát prečítať a budeš to vedieť. S rýchločítaním to stihneš 3x rýchlejšie

Toto môže fungovať tak akurát u niektorých ľudí. U väčšiny to nečakaj. Ja osobne som sa nestretol s nikým, kto by si tri krát prečítal 450 stranovú knihu a potom by mi z nej vedel rozprávať detaily.

Alebo kto by si prečítal knihu, ktorá je návod (programovanie, varenie, rýchločítanie), a potom by podľa nej vedel postupovať. Bez dodatočného hľadania informácii.

Na pochopenie princípu a toho, čo je ľahko naučiteľné, takéto rýchle čítanie úplne stačí. Ak sa ale chceš seriózne knihu naučiť, tak skús radšej niečo lepšie.

S knihami cudzích autorov je ten problém, že ty myslíš inak ako autor. Je dosť jasné, že autorovi do hlavy nevidíš. Každý sa na svet dívame trochu inak a pri komunikácii naše myšlienky skresľujeme.

Kde je problém?

?

Problém je v tom, že keď sa chceš z knihy učiť, nemáš potuchu, ako autor píše. Nevieš, že čo by mohlo byť dôležité a na čo sa vykašlať. A tu nepomôže zobrať 3x rýchločítanie, prečítať to, potom znovu a znovu a tváriť sa, že vieš každý detail.

Ako z toho von? Ako sa teda s rýchločítaním učiť rýchlejšie? Na čo je to rýchločítanie vlastne vhodné?

??

  1. prečítaj si knihu rýchločítaním. Tým pochopíš, ako autor píše. Porozumieš nejakým základom a budeš mať silného tušáka, o čom je kniha. Budeš vedieť, čo je dôležité a na čo sa vykašlať.
  2. knihu sa naučíš inými spôsobmi. Využiješ efektívne učenie, myšlienkové mapy, memorizovanie, mnemotechnické pomôcky, inteligentné opakovanie, pamäťové paláce a všetky ostatné techniky a spôsoby, ako sa učiť rýchlejšie.
  3. až potom, keď sa knihu naučíš, si ju môžeš opakovať rýchločítaním. Tým si to utvrdíš v pamäti.

 

Mýtus 4 – pri cudzojazyčných knihách nepoužívaj rýchločítanie

Používaj. Prosím, používaj! Tu najviac.

Knihy čítaš hlavne pre informácie, ktoré sú v nich. Alebo pre radosť. Aj cudzojazyčné. Nie pre 2000 nových slovíčok, ktoré sa aj tak z tej knihy nenaučíš.

Pre teba je dôležitejšie pochopiť celkový význam textu, ako sa zastavovať pri každom cudzom slovíčku a hľadať si ho v slovníku. Pokiaľ nepoužívaš nejaké z techník ako sa učiť jazyky, tak si tie slovíčka aj tak neuložíš do dlhodobej pamäte, okamžite. Vykašli sa na to. Užívaj si knihu.

Desiatky slovíčok som si hľadal aj 3-4x, aby som pochytil ich význam. A aj tak som si ich nezapamätal, ak som si ich nejako inak neuložil do pamäte. Lenže ich význam som chápal aj z kontextu. Pre efektívne čítanie je lepšie tieto slovíčka preskakovať.

Ak rozumieš 80% textu, tak ten zvyšok si vieš bez problémov vydedukovať. Aj o tom je rýchločítanie. Nepotrebuješ množstvo detailov. Ale pointu.

Mýtus 5 – fotočítanie a skenovanie textu mi umožní naučiť sa všetky detaily

No, neumožní.

Fotočítanie je o podvedomí. A podvedomie má veľký problém rozlíšiť medzi takýmito dvoma vetami.

Môj dedko zakopal na záhrade mŕtvolu. Môj dedko vykopal na záhrade mŕtvolu. Podvedomie zoberie akurát fakt, že dedko mal niečo s mŕtvolou.

Nehovoriac o záporoch. Podvedomie pracuje s obrazmi a nie so zápormi. Dedko zabil v zasneženom lese srnku. Dedko nezabil v zasneženom lese srnku. Pri fotočítaní by som z toho mal akurát to, že tam bol dedko a srnka.

Fotočítanie môže byť fajn pri prvom listovaní knihy.

Mýtus 6 – rýchločítanie je len pre vyvolených. Mne to bude dlho trvať

Behom pol hodiny môžeš čítať dva krát rýchlejšie. Využiješ pri som len jednoduchú schopnosť mozgu prispôsobovať sa vyšším rýchlostiam. Ostatné techniky a spôsoby nie sú potrebné. Sú užitočné a pomôžu ti čítať ešte rýchlejšie. Ale nebudeš ich až tak potrebovať.

Rýchločítanie a názory ľudí

Rozhovor:

Čítaš knihy?

Noo, ani nie.

A keby si vedel čítať 5x rýchlejšie, čítal by si ich?

Noo, asi áno.

Takýto rozhovor som zažil niekoľko krát, keď som sa bavil s ľuďmi o mojej prvej knihe a o rýchločítaní. Keby ľudia vedeli rýchlo a efektívne čítať, viac by ich to bavilo. A mali by väčší pôžitok z čítania. Aspoň tak mi to prišlo. Nehovoriac o tom, koľko zaujímavých informácii je v knihách uložených.

Toto najskôr nie je tvoj prípad.

Ak čítaš knihy, skús hodiť očkom na návody na rýchločítanie v knihe Poraz školu! Nájdeš tam návody aj na jednotlivé techniky, aj návod na to, ako si tvoj mozog môže zvyknúť na vyššie rýchlosti čítania.

Nástroj na rýchločítanie

Vyskúšaj túto pomôcku na rýchločítanie. Zaujímavý nástroj, ktorý ti môže pomôcť zvýšiť rýchlosť čítania. Priamo ti to pomôže čítať rýchlejšie texty na počítači.

 

 

Získaj týchto 11 trikov, ktoré mne pomohli
učiť sa rýchlejšie
sústrediť sa na učenie
a plynulo rozprávať v cudzích jazykoch

Stiahni si e-knihu Poraz školu! a začni zlepšovať svoje učenie ešte dnes!

Hneď ako napravo vložíš tvoje meno
a e-mail, bude e-kniha Poraz školu! zaslaná na tvoju adresu.

Pridaj sa k vyše 20 000 luďom, ktorí sa už dnes učia rýchlejšie.

 

sipka

Príbuzné články:

Ebooky:



Návrat na homepage Ako sa učiť