MENU

Prečo by odborníci nemali písať učebné osnovy pre základné a stredné školy


 
Učebné osnovy sú vec ktorá mne, a verím, že aj vám dobre pila alebo ešte stále pije krv. Sú plné vecí, ktoré pre daný predmet buď nie sú dôležité, alebo sú dôležité pri jeho hlbšom štúdiu, alebo sú tak zložité, že na ich preberanie je treba dlhší čas a teda sa preberú a vysvetlia povrchne, neúplne, nezrozumiteľne.

Kto osnovy píše? Skupina fundovaných odborníkov z daného oboru, ktorá má licenciu alebo je poverená ministerstvom školstva, priamo či nepriamo cez rôzne ďalšie školské úrady. Stáva sa to, čo je v mnohých prípadoch citeľné u politikov (najmä tých európskych) a ľudí v exekutíve veľkých firiem. Strácajú kontakt s koreňmi. Mám pocit, že ľudia pracujúci na školských osnovách, až vôbec niekedy mali tú česť sedieť za katedrou na strednej či základnej škole, tak to bolo veľmi dávno.

A kto sa má teda venovať tvorbe učebných osnov, keď nie odborníci v danom obore? Tu sa trochu odkloním od názvu článku. Nie je to tak, že by ich nemali písať. Prečo je v NR SR 150 poslancov? A prečo je v nemeckom Bundestagu cez 600 zákonodarcov? Nie sú to zbytočne vyhodené peniaze? O tom sa možno sporiť, ale dôvod je ten, aby v týchto zákonodarných orgánoch bola čo možno najväčšia rozmanitosť, ľudia z prostredia všetkých regiónov, skupín, ľudia s rozdielnym politickým presvedčením. A aby sa ku každému zákonu pridali dodatky ktoré vyriešia problém, ktorý daný segment z ktorého poslanec pochádza môže považovať za kľúčový. Jednoducho aby bol čo najvyhovujúcejší a najefektívnejší pre všetkých.

Prečo sa teda nespraví návrh a nerozošle sa všetkým učiteľom učiacim daný predmet, najmä tým z rôznych miest, obcí, rôznych typov škôl? Tí by mohli osnovy pripomienkovať, dodávať argumenty pre a proti, vysvetľovať, opravovať. Tento spôsob by sa dal vylepšiť tým, že by materiál na pripomienkovanie dostávali tí učitelia, ktorí majú najlepšie hodnotenie počas inšpekcii, od študentov, či zamestnávateľov. Výsledok by bol, podľa môjho názoru, výrazne lepší, ako ten, čo tu je teraz.

Samozrejme je hlúposť dávať robiť osnovy človeku, ktorý práve dokončil školu a ani sa poriadne nerozkukal. Ale zapojiť do spracovávania učebných osnov čo najväčší počet ľudí, ktorí sú dennodenne v styku s priamymi konzumentmi (študentmi a žiakmi), mi príde ako dôležitý a dosť opomínaný prvok tvorby učebných osnov.

 

Napísal Jakub Rumančík

 


Získaj týchto 11 trikov, ktoré mne pomohli
učiť sa rýchlejšie
sústrediť sa na učenie
a plynulo rozprávať v cudzích jazykoch

Stiahni si e-knihu Poraz školu! a začni zlepšovať svoje učenie ešte dnes! 

Hneď ako napravo vložíš tvoje meno
a e-mail, bude e-kniha Poraz školu! zaslaná na tvoju adresu.

Pridaj sa k vyše 5000 luďom, ktorí sa už dnes učia rýchlejšie.

 

sipka

Príbuzné články:

Ebooky:



Návrat na homepage Ako sa učiť